Octombrie 22, 2017, 10:05:03
Mesaje noiMesaje noi

Pagini: [1]
Imprimă
Ajutor Subiect: nu va lasati pacaliti  (Citit de 18704 ori)
Andrei
Global Moderator
Newbie

Vezi Profilul WWW Adresa de email
« : Februarie 11, 2010, 11:52:48 »

Despre ce este vorba pe scurt :
        In momentul in care decesul unei persoane survine in spital aveti o problema pe care o puteti rezolva numai daca vreti .
90% din spitalele din bucuresti si nu numai au la morga, binenteles cate un milog care mai are un pic si te forteaza sa cumperi de la el un sicriu sa faci servicii cu el etc.
IN CAZ CONTRAR PRIMITI TOT FELUL DE AMENINTARI, CUM AR FI: ELIBERAREA ACTELOR CU INTARZIERE.
Ce inseamna asta :
In momentul in care sunteti anuntat ca v-a decedat o ruda sau o cunostiinta in spital, binenteles ca acest lucru il face o asistenta de garda care este mana in mana  cu milogul de la morga . Asistenta nu uita sa va spuna: (CA AU EI O FIRMA SERIOASA LA MORGA CARE POATE SA VA AJUTE CU SICRIU SI CE MAI DORITI DUMNEAVOASTRA PENTRU INMORMINTARE) binenteles ca asistenta ia si ea o spaga pentru asta platita de dumneavoastra binenteles .
Sistemul din spital este de fapt foarte simplu:
Adica: milogul din spital ca sa poata avea acces la dumneavoastra trebuie sa plateasca mai departe directorului spitalului, pentru a avea acces la un mic spatiu pentru depozitare sicrie.
Sefele de sectie pentru ca ele sa recomande milogu, asistentele care va telefoneaza si au grija sa va aduca aminte ca au ei pe cineva la spital ,autopsierii ca sa nu le fugareasca clientii ...Toti acesti "colaboratori" trebuiesc platiti la randul lor de catre firma respectiva.
Toate aceste costuri se vor regasii in factura dumneavoastra . Unde altundeva? (la client)
DACA DORITI SA NU FITI ASALTAT DE CUM VA APROPIATI DE MORGA (domnu va dau eu sicrie ieftine servicii ieftine etc.)SI SA NU FITI PUSI IN SITUATII JENANTE CAND VINE UNU DUPA TINE INSISTENT CA ITI VINDE EL IEFTIN, IN PLUS SA PLATITi CAT NU FACE SERVICIUL , POATE SI DE 2 -3  ORI MAI MULT,
CONTACTATI o firma pe care o doriti dumneavoastra NU UNA PE CARE VO IMPUN UNII SI ALTII.
Si nu va faceti probleme , FIINDCA AMENINTARILE LOR NU POT FI PUSE IN APLICARE.
Discutati cu firma pe care o alegeti dumneavoastra si se rezolva fara probleme 100%.
Conditionarea asta: NU ITI DAU MORTU DACA NU IEI DE LA NOI SICRIU tine numai daca dumneavoastra doriti asta.
REPET:daca sunati dumneavoastra o firma si faceti un contract cu ei se pot ocupa ei de spital fara probleme100%
Astfel, dumneavoastra va trebui sa mergeti la spital doar pentru recunoastere si dupa aceea puteti merge unde aveti treaba.
Nu mai aveti legatura cu:
medicul de pe sectie
asistenta binevoitoare
autopsierul
omul care va imbraca decedatul
si binenteles vestitul MILOG.
DEPINDE DE DUMNEAVOASTRA DACA VRETI COMPLICATII SAU NU .

« Ultima modificare: Aprilie 22, 2010, 08:58:51 de către Andrei » Memorat

marian
Newbie
*

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : Februarie 13, 2010, 12:45:04 »

asa e am avut o matusa care a decedat la spitalul bagdasar arsenii
numai probleme am avut pana am primit constatrea decesului.............
pe la 12 am primit o m am dus la morga cu ea aia de acolo
DOMLE LA ORA 13 INCHIDEM MORGA VA DAM MORTU MAINE.
dar daca vorbiti cu baietii de la firma asta (AVEAU EI PE UNII PE ACOLO PRIN SPATE
INTR O CAMERA,)
am vorbit ce sa fac daca m au prins acolo .
trebuia sa duc decedatul la capela asa i am promis varului meu(fiul decedatei)
am rezolvat da mi au luat la bani ..........da ce sa fac.
daca stiam ca se poate rezolva si cu o firma asa faceam nu  ma durea capu si in plus
ieseam mai ieftin.
oricum daca aveti mort la spital mai bine vorbiti cu o firma.
asa daca cautati puteti gasii si un pret mai bun si in plus daca nu va place mai cautati.
da la spital nu aveti variante trebuie sa platit cat va cer janpanii aia ca altfel va plimba pina
le platiti cat vor
mai bine va alegeti o firma lasatii pe aia sa se bata cu ei.
oricum se cunosc intre ei rezolva altfel cred.
MULT NOROC.
Memorat
Alexandra
Newbie
*

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 22, 2010, 03:52:26 »

Buna ziua,
Nu cu mult timp in urma am citit un articol in ziar despre aceste firme de servicii funerare ce s-au stabilit in incinta spitalelor de pe la noi, dar ma gandeam in sinea mea ca acest lucru probabil se intampla pe undeva prin provincie...unde oamenii nu au de unde sa isi cumpere un sicriu. Pentru mine una, este de neconceput asa ceva......Nu as fi crezut daca nu as fi vazut cu ochii mei....
         Bunica mea , suferea de inima, a facut un infarct , a fost dusa cu ambulanta la Urgenta la Municipal. Din pacate , doctorii nu au mai putut face nimic pentru ea . Am fost acolo in tot timpul acesta .Domnul doctor care s-a ocupat de cazul nostru, ne-a spus ca nu s-a mai putut face nimic pentru ea, sa venim luni dimineata la morga pentru a ridica trupul neinsufletit. Decesul a avut loc sambata seara. Dupa ce sambata si duminica am alergat pentru a rezolva la cimitir cu  locul de veci , am vb cu preotul de acolo pentru inmormantare, am vorbit cu o cunostinta ce stia pe cineva care lucreaza la o  firma de servicii funerare, ne am dus la acea firma pentru a alege un sicriu si sa stabilim toate detaliile pentru inmormantare....a mai ramas doar ca luni dimineata sa stabilim exact ora transportului catre capela cimitirului. Cei de la servicii funerare ne-au spus ca cei de la morga  vor incerca sa ne impuna sa lucram cu ei , sa nu-i ascultam pentru ca nu au dreptul sa ne impuna de la cine si ce sa cumparam.   
      Luni dimineata ...am ajuns la morga spitalului la ora 8, cu hainele, am vb cu un domn de acolo care dupa ce ne-a asigurat ca totul va merge repede ...ca intr-o ora ne da constatarea decesului , s-a schimbat la 180 de grade cand a auzit ca am vb deja cu cineva de la o firma, si nu avem nevoie de sicriu si transport de la dansii....Ne-au pus in fata faptului implinit spunandu-ne ca spalatul si imbracatul decedatului costa 500 lei , si-au permis chiar sa ne dea un sfat : Sa luam de la ei sicriul si transportul daca vrem ca totul sa mearga bine, si actele sa iasa la timp pentru a putea pleca de acolo in ziua respectiva....adica mai cu subinteles ne-au amenintat .
        Binenteles, ca ne-am speriat, pentru ca nu treci prin asa ceva in fiecare zi, dar fiindca am stiut de la inceput ce ne va astepta la  spital, ne-a fost mult mai usor sa ii refuzam si sa ne vedem de treaba in continuare. Sa zicem ca prin absurd am fi cumparat de la ei...dar ne-ar fi costat mult mai mult , si in plus masina de transport era o duba alba....in nici un caz masina speciala.Si totusi acea duba ne costa mai mult decat o masina funerara speciala.  Dupa ce am obtinut constatarea decesului , totul a mers foarte repede. Cei de la firma s-au ocupat de tot cum au promis, si pana la pranz am rezolvat toate treburile.

Eu nu pot concepe...este legal? au voie sa vanda sicrie in incinta spitalului? Chiar nu exista nici o lege care sa impiedice acest lucru?
Memorat
Andrei
Global Moderator
Newbie

Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #3 : Iunie 21, 2010, 09:38:47 »

Exista o lege - vezi aici: 
http://users.heeloo.ro/ioska//files/125786499496225634962_legea.pdf

Cat de curand , ca si in toate celelalte domenii, serviciile funerare vor indeplinii si ele standardele prevazute de comunitatea europeana.
Memorat

brightstar
Newbie
*

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 25, 2012, 06:15:57 »

Este trist dar adevarat...
Încep din ce în ce mai mult sa ma conving de acest fapt, mai ales ca ?i cei de la România Libera au facut un reportaj pe acesta tema:
http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/piratii-pompelor-funebre-98096.html
Cel mai important este sa ?inem ochii deschi?i, ?i a?a cum spune ?i Andrei, sa nu ne lasam pacali?i.

Stan.
Memorat
Pagini: [1]
Imprimă

Schimbă forumul: